Základné princípy animácie
Animácia je pre diváka pôsobivá, keď má svoju charizmu. Divák chce vidieť kvalitu šarmu, potešujúce návrhy, jednoduchosť, komunikáciu. K tomu nám napomáhajú tieto zásady tvorby animácií, ktoré je potrebné využívať.
- Najdôležitejším animačným princípom je stlačenie a roztiahnutie. S tým súvisí aj tvrdosť predmetov.
Pohyb predmetov je závislý od tvrdosti predmetov. (Napr. gumená lopta skáče vyžšie ako ťažšia kožená lopta.)
- Ďalším dôležitým princípom animácie je načasovanie, alebo rýchlosť akcie, pretože dáva význam pohybu.
Správnym načasovaním môžeme definovať váhu predmetov teda, môže sa nám zdať, že dva úplne rovnaké predmety sú úplne odlišné. (Napr. pri rýchlejšom pohybe sa zdá, že predmet je ľahší, ako keď sa predmet pohybuje pomalšie.) Načasovanie zohráva dôležitú rolu v ilustrovaní emócií predmetov a postáv. Podľa rýchlosti sa dá zistiť, či je osoba nervózna, uvoľnená, vzrušená a podobne.
- Predtucha je efektívnym nástrojom na nasmerovanie toho, čo sa stane, toho čo chce osoba urobiť. (Napr. ak zoberiem basebalovú palicu a silno sa rozoženiem, predpokladáme, že úder bude silný.
Avšak keď sa rozoženiem slabo, predpokladáme, že úder bude slabší.)
- Inscenovanie je princípom animácie, ktorým prezentujeme myšlienku. Myšlienka musí byť obecenstvu predstavená tak,
aby aj keď je na scéne niekoľko akcií, obecenstvo musí byť upútané práve tou jedinou činnosťou v čase. Hraním sa dá vyjadriť nielen osobnosť postavy, ale aj nálada postavy.
- Oblúk je ďalším dôležitým prvkom pri tvorbe animácií. Pohyb sa v animácií zvyčajne zobrazuje oblúkom.
- Nadsadzovanie prináša do animácie veľké klady. Keď je osoba smutná, treba ju urobiť ešte smutnejšou, ak je predmet jasný, treba ho urobiť žiariacim.
- Scéna obsahuje veľa komponentov vrátane návrhu, akcie, predmetov a emócií. Tvorca musí nájsť rovnováhu v scéne. Celá animácia musí na obecenstvo pôsobiť realisticky, aj keď ju autor nadsadil. [15]
Odkaz na pôvodny hypertext: Princípy tvorby animácie